روایت شریعتمداری از روز تصادف نوربخش

وزیر رفاه، کار و تامین اجتماعی با اشاره به تصادف خودروی حامل نوربخش رییس سازمان تامین اجتماعی در استان گلستان در بریدگی ورودی غربی گرگان، گفت: به گفته مسئولان ذیربط این اولین باری بود که در این بریدگی چنین حادثه‌ای رخ داده است.

 محمد شریعتمداری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به حادثه تصادف خودروی حامل نوربخش رییس سازمان تامین اجتماعی در روز 5 شنبه 24 آبان ماه 1397 در استان گلستان درباره چگونگی رخداد حادثه تصادف خودرو حامل نوربخش توضیح داد: خودروی ما در فاصله نزدیک و چند متری با خودروی حامل مرحوم نوربخش قرار داشت که ما از بریدگی رد شدیم اما متاسفانه آنها نتوانستند و آن تصادف رخ داد.

وی درباره وضعیت نقاط حادثه‌خیز کشور گفت: بر طبق گفته مسئولان وزارت راه و شهرسازی بیش از3000 نقطه حادثه‌خیز در جاده‌های کشور وجود دارد که برطرف کردن آنها، منابع بودجه‌ای عظیمی را می‌طلبد، لذا برای این امر برنامه‌ریزی لازم صورت گرفته و به مرور این نقاط حادثه‌خیز رفع می‌شود.

به گزارش ایسنا، پیش از این سردار محمدحسین حمیدی، فرمانده پلیس راه در خصوص حادثه جان باختن رئیس سازمان تامین اجتماعی و معاونش در استان گلستان گفته بود، در حادثه اخیر نیز راننده لندکروز چاره‌ای جز دور زدن نداشته است؛ اگر به این خودرو برخورد نمی‌کرد شاید به خودروی دیگری برخورد می‌کرد، اما در این مسیر باید از هوشیاری بسیاری برخوردار باشیم که تمام بریدگی‌ها را با سلامت طی کنیم؛ در این زمینه خطای انسانی کمترین دلیل و راه مهم‌ترین عامل حادثه بوده است.

محور تصادف رخ داده برای رئیس پیشین تامین اجتماعی ۲۴ بریدگی ناایمن دارد

وی گفته بود، تا زمانی که فرد مسئول و شناخته شده‌ای جان خود را از دست ندهد کسی به مشکلات جاده‌ای توجه نمی‌کند. این محور ۲۴ بریدگی ناایمن دارد که دور برگردان به حساب نمی‌آید ولی عملا به همین منظور استفاده شده است.

سردار حمیدی با اشاره به این که پلیس راه بارها مکاتبه کرده است که این دوربرگردان‌ها، غیراستاندارد است و در واقع بریدگی است نه دوربرگردان افزود: رفع نواقص این محور به بهانه کمبود بودجه به حال خود رها شده است در حالی که موضوع در شورای ترافیک و کمیسیون ایمنی استان گلستان نیز مطرح شد اما کسی توجه نکرد.

در محور تصادف رخ داده در هفت ماهه امسال 8 نفر کشته شده‌اند

فرمانده پلیس راه با تاکید بر این که شرکت ساخت وزارت راه، این به اصطلاح بزرگراه را ساخته با همان نواقص تحویل داده و سازمان راهداری نیز با وجود نواقص موجود آن‌را تحویل گرفته است، افزود: در سال ۹۶، در این محور ۱۰ نفر کشته و حدود ۱۴۹ نفر در این محدوده شدیدا مجروح شدند. همچنین در ۷ ماهه سال ۹۷ نیز ۸ تن کشته و ۹۱ نفر مجروح شدید شده‌اند.

وی با اشاره به این که بارها در مورد بریدگی های غیراستاندارد این محور مکاتبه و به مسئولان استانی خطرات این نواقص گوشزد شده است و مسئولان قضایی در جریان این مکاتبات هستند گفت: در زمان ساخت راه ها، نظر پلیس به هیچ عنوان اخذ نمی‌شود و زمانی که پروژه به اتمام و مرحله بهره برداری می رسد، بعضا با فشار پلیس، تنها برخی نواقص برطرف می شود.

حمیدی گفت: جاده‌ای که خودروی رئیس سازمان تامین اجتماعی از آن جا عبور می کرد، عملا محوری درون شهری است و شرایط جاده‌های برون شهری را ندارد چرا که در کنار زمین‌های کشاورزی، منازل مسکونی و تجاری قرار گرفته و انواع وسایل نقلیه اعم از دوچرخه و موتورسیکلت تا وسایل نقلیه سنگین و انواع سواری و خودرو از آن جا عبور می‌کند.

قصور در احداث دوربرگردان ایمن از عوامل تصادف نوربخش و تاج‌الدین در گرگان

روز بعد از این حادثه، رئیس پلیس راه گلستان علت حادثه تصادف خودروی دکتر «نوربخش» و «تاج‌الدین» را سه علت رعایت نکردن حق تقدم راننده سواری، توجه نکردن کافی به جلو راننده تریلی و قصور مسئولان راه برای احداث دوربرگردان ایمن اعلام کرد.

موضوع قابل تأمل این است که برای جایگزینی بریدگی «لرد گاز» که حادثه در این محل رخ داده، از ابتدای امسال اقداماتی برای ایجاد دوربرگردان یوترن انجام شده، اما بعد از مدتی کار متوقف شده است. به گفته سرهنگ «علی عبدی»، در سطح جاده‌های استان 80 بریدگی داریم که به‌علت ایمن و تقاطع غیر هم‌سطح نبودن، بسیاری از تصادفات در این محل‌ها اتفاق می‌افتد.

رئیس پلیس راه گلستان امسال 6 مردادماه در بازدید از دفتر ایسنا، با اشاره به پیگیری‌ها برای استانداردسازی این بریدگی‌ها، گفته بود که با همکاری نمایندگان مجلس و دستگاه‌های مرتبط مقرر شد امسال سه دوربرگردان یوترن در سطح جاده‌های استان احداث شود. این دوربرگردان‌ها در محل لرد گاز، لمسک و پمب بنزین باران در شرق گرگان در نظر گرفته شده‌اند که طی 4 ماهه آینده تکمیل خواهند شد.

مشاهدات خبرنگار ایسنا نشان می‌دهد که با وجود برخی اقدامات اولیه برای ایجاد زیرساخت‌های این دوربرگردان‌ها اما مدتی است که روند ساخت آن‌ها بسیار کند یا حتی متوقف شده است. به گفته رئیس پلیس راه گلستان، ساخت هر دوربرگردان یوترن بین 1.5 تا 2 میلیارد تومان هزینه دارد و به‌دنبال این هستند هر سال شماری از بریدگی‌های ناایمن را به این روش ایمن کنند.

سردار تقی مهری، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در حاشیه مراسم بدرقه دکتر «نوربخش» و «تاج‌الدین» در گرگان در جمع خبرنگاران اعلام کرده که متأسفانه در استان گلستان شماری نقاط حادثه‌خیز وجود دارد. تقاطع‌هایی که در سطح جاده اصلی استان گلستان وجود دارد و دچار مشکلات هندسی هستند. قطعاً پلیس دور برگردان‌ها به این شکل را مورد تایید قرار نمی‌دهد. نظر این است که این موارد باید به رو گذر یا زیر گذر تبدیل شوند. باید تقاطع‌های غیر همسطح ایجاد شوند، در غیر این صورت باید هم‌چنان منتظر حوادث تلخ این‌چنینی بود.

وجود 5000 نقاط حادثه خیز در کشور

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به وجود 5000 نقطه حادثه‌خیز در سطح جاده‌های درون‌شهری و برون‌شهری کشور، تصریح کرده، در سال‌های گذشته مجلس شورای اسلامی تصویب کرد که این نقاط حادثه‌خیز در سطح کشور کاهش پیدا کند و این اتفاق در حد مقدورات سازمان راهداری انجام شده است و اقداماتی نیز در این زمینه صورت گرفته است، اما کافی نیست و باید اعتبار بیشتری برای برطرف کردن این نقاط پر خطر و حادثه‌خیز در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، سید محمدتقی نوربخش، رییس سازمان تامین اجتماعی و عبدالرحمن تاج‌الدین معاون حقوقی و امور مجلس این سازمان که در جریان سفر وزیر کار به استان گلستان در ماه آبان دچار سانحه رانندگی شده بودند با وجود تلاش پزشکان در بیمارستان فوت شدند.

 دکتر نوربخش رییس سازمان تامین اجتماعی و تاج‌الدین مدیرکل امور حقوقی و پارلمانی وزارت رفاه به همراه محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای افتتاح پروژه‌ها و طرح‌های اقتصاد مقاومتی به گلستان سفر کرده بودند، در سانحه تصادف دچار مصدومیت شدید شدند و با وجود تلاش پزشکان، درگذشتند. به گفته پزشکان بیمارستان جرجانی گرگان، این مصدومان دچار ترومای شدید و خونریزی داخلی شده بودند، لذا درمان‌های پزشکان در اتاق عمل به مدت 2 ساعت به نتیجه نرسید و هر دو مصدوم فوت کردند.

در سفر یک روزه مقامات ارشد وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی به استان گلستان، در روز 5 شنبه 24 آبان‌ماه در کیلومتر 5 محور کردکوی به گرگان، یکی از خودروهای این هیات در تصادف با یک تانکر سوخت دچار سانحه شدند. بر اساس اعلام سخنگوی سازمان اورژانس کشور در این حادثه دو تن از مصدومان به‌صورت سرپایی درمان شدند و سه تن دیگر که از همراهان مسوولان وزارت رفاه بودند به بیمارستان حکیم جرجانی گرگان انتقال یافتند.

در ماه آبان بود که خودرو حامل دکتر «نوربخش» و «تاج الدین» مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی که از همراهان وزیر کار در سفر به گلستان بودند، در بریدگی ورودی غربی گرگان با یک دستگاه تانکر تریلی حمل سوخت برخورد و این دو نفر جان خود را از دست دادند.

  28 آذر 1397
بخش : حوادث / جامعه
کد خبر: 60633
تگ ها :

golestanfarda@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت گاز استان گلستان شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام