نارضایتی گلستانی‎ها از تمرکز تجهیزات و پزشکان متخصص در مرکز استان/ از پذیرش بیمار در راهروی اورژانس تا کمبود بیمارستان در شهرهای جدید

اگرچه طی چند سال گذشته شاهد تحول بزرگی در بخش پزشکی کشور بودیم تا جایی که در حال حاضر بیش از 85 درصد جمعیت ساکن در مناطق محروم به خدمات بهداشتی اولیه دسترسی دارند اما هنوز کمبودها و مشکلات در حوزه بهداشت و درمان، دغدغه‎ نخست مردم و مسوولان محسوب می‎شود.

طی سال‎های گذشته پیشرفت‎های چشمگیری در حوزه تکنولوژی، افزایش سواد و بهبود دستیابی به خدمات پزشکی اتفاق افتاد، پیشرفت‎های دارویی، کشف و تولید داروهای جدید و نوترکیب، پیشرفت در تخصص‎های جراحی و ابداع روش‎های جدید، ریشه‌کن کردن برخی بیماری‎ها، گسترش مراکز علمی، پژوهشی مورد نیاز جامعه و توجه ویژه به مهندسی پزشکی از مهمترین دستاوردهای بخش پزشکی طی چهار دهه اخیر در کشورمان محسوب می‎شود.

در واقع می‎توان گفت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ابداع دانش موجب شد تا در شاخص‎های سلامت به آمار نسبتأ خوبی دست پیدا کنیم با این وجود اگر چه طی چند سال گذشته شاهد تحول بزرگی در بخش پزشکی کشور بودیم تا جایی که در حال حاضر بیش از 85 درصد جمعیت ساکن در مناطق محروم به خدمات بهداشتی اولیه دسترسی دارند اما هنوز کمبودها و مشکلات در حوزه بهداشت و درمان، دغدغه‎ نخست مردم و مسؤولان محسوب می‎شود.

گلستان، هم سو با سایر نقاط کشور در چند سال گذشته به خصوص با اجرای طرح تحول سلامت، پیشرفت‎های چشمگیری در حوزه بهداشت، درمان و سلامت داشته است با این وجود هنوز اکثر مردم این استان به خصوص ساکنان در شرق گلستان از نبود بیمارستان‎های مجهز و قابل دسترس و متمرکز شدن تجهیزات و پزشکان متخصص در مرکز استان ناراضی هستند.

*وضعیت نامناسب اورژانس در بیمارستان‎های دولتی

در همین رابطه یک شهروند ساکن کلاله در گفتگو با خبرنگار فارس از گرگان اظهار کرد: ببشتر مردم ساکن شرق استان برای دریافت خدمات و تجهیزات پزشکی مجبور هستند به مرکز استان که دارای بیمارستان‎های تخصصی با پزشکان حاذق است، مراجعه کنند.

علی خسروی تصریح کرد: مسافت طولانی برای یک بیمار و خانواده او هزینه و وقت زیادی را صرف خواهد کرد در حالیکه اگر امکانات را در گنبدکاووس داشته باشیم بسیاری از دغدغه و مشکلات بیماران رفع خواهد شد.

وی با انتقاد از وضعیت اورژانس بیمارستان‎های دولتی گفت: در راهروی بیمارستان‎ها پذیرش بیمار انجام می‎شود، پذیرش بیش از تخت بیمارستان‎ها هم بر کیفیت خدمات ارائه شده از سوی پرستاران و پزشکان تأثیرگذار خواهد بود و هم موجب آشفتگی حال بیمار خواهد شد.

یک شهروند فاضل‌آبادی نیز با بیان اینکه خدمات پزشکی و دسترسی مردم به این امکانات از رشد چشمگیری برخوردار بوده است، گفت: با وجود بهبود امکانات پزشکی هنوز شهرهای زیادی در استان وجود دارند که از داشتن یک بیمارستان یا درمانگاه مناسب محروم می‎باشند.

ص- سمیعی تصریح کرد: فاضل‌آباد با دارا بودن جمعیتی بالغ بر 20 هزار نفر از داشتن یک بیمارستان محروم است حتی بیمارستان قائم شهرستان علی‌آبادکتول که نزدیک به فاضل‌آباد است از امکانات خوبی برخوردار نیست.

وی بیان کرد: یکی از مشکلات بیماران به خصوص بیماران خاص تأمین داروست، در چند ماه گذشته با کمبود برخی اقلام دارو مواجه بودیم که مشکلات عدیده‎ای برای بیماران بوجود آورد.

*وجود 607 خانه بهداشت و 98 مرکز جامع سلامت در روستاهای گلستان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با اشاره به دستاوردهای بخش سلامت، بهداشت و درمان استان طی 40 سال گذشته گفت: بهداشت و ارائه خدمات بهداشتی در حال حاضر عملأ قابل قیاس  با زمان قبل از انقلاب نیست.

عبدالرضا فاضل تصریح کرد: در حال حاضر 14 شهرستان در استان وجود دارد که در همه شهرستان‎ها مراکز بهداشت و مراکز جامع سلامت دایر است، 607 روستای بالای یک هزار نفر در استان دارای خانه بهداشت هستند و در روستاهای کمتر از یک هزار نفر به صورت روستاهای قمر مرکز جامع سلامت داریم.

وی افزود: طی 20 سال گذشته با اقدامات انجام شده در شبکه‎های بهداشت، بسیاری از بیماری‎های واگیر قبل انقلاب که موجب مرگ و میر افراد می‎شد ریشه‌کن شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان خاطرنشان کرد: جدای از خانه‎های بهداشت، در حال حاضر 98 مرکز جامع سلامت در مراکز روستایی و 48 مرکز جامع سلامت در مراکز شهری استان داریم در این مراکز پزشک عمومی، کارشناس تغذیه و کارشناس مامایی بری ارائه خدمات به شهروندان با ویزیت‎هایی در حد رایگان حضور دارند.

*ساخت و تکمیل اورژانس بیمارستان صیاد شیرازی تا سال 1398

فاضل با اشاره به وضعیت اورژانس در بیمارستان‎های دولتی مرکز استان گفت: مشکل بزرگی در سطح کشور و استان وجود دارد، در مراکز استان‎ها به دلیل آنکه تجهیزات،تخصص پزشکان و کیفیت کار بیشتر است باعث پر شدن تخت‎های اورژانس در مراکز استان‎ها می‎شود، از آنجایی که بیمارستان صیاد شیرازی یک بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی است و مراجعان زیادی از اقصی نقاط استان به این مرکز داریم در اورژانس و بخش‎های بیمارستان با مشکل مواجه هستیم در واقع ما نمی‎توانیم بیمار را به منزل بازگردانیم بنابراین مجبور به پذیرش بیمار در راهروی اورژانس بیمارستان هستیم و سعی می‎کنیم خدمات ارزنده‎ای که بیمار نیاز دارد به وی ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه یکی از دغدغه‎های اصلی ما بحث اورژانس بیمارستان‎هاست، افزود: با ساخت اورژانس بیمارستان پنجم آذر سعی کردیم بخشی از مشکلات در این حوزه رفع شود در سال آینده نیز دو پروژه بزرگ ساخت اورژانس بیمارستان صیاد شیرازی و ساخت بیمارستان اطفال را در دست اجرا داریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان به کمبود بیمارستان‎ها در شهرهای جدید استان اشاره کرد و گفت: نمی‎توانیم در همه شهرهایی که جدید تأسیس شده‎اند بیمارستان ایجاد کنیم یکی از برنامه‎های ما ساخت بیمارستان در شهرهای گالیکش، گمیشان و رامیان است که سعی می‎کنیم تا پایان دولت تدبیر و امید این بیمارستان‎ها احداث شود.

*مشکلی از لحاظ تأمین دارو در استان وجود ندارد

فاضل در خصوص دغدغه برخی بیماران از کمبود دارو در بازار گفت: با توجه به تحریم‎ها یکی از دغدغه‎های اصلی وزارت بهداشت تأمین دارو خواهد بود با این وجود تمام سعی ما بر این است تا برای بیماران خاص، بیماران شیمی درمانی و داروهای مورد نیاز مردم کمبودی در استان و کشور وجود نداشته باشد.

وی ادامه داد: شاید در یک مقطع کوتاه توزیع یک آمپول یا داروی خاص با مشکل مواجه شد اما طی هشت ماه گذشته دغدغه‎ای برای تأمین دارو نداشتیم در واقع خیلی از داروهای امروزه تولید داخلی کشورمان است و حتی قابل رقابت با داروهای خارجی نیز می‎باشند بنابراین با اطمینان خاطر می‎توان گفت مردم می‎توانند از این داروها استفاده کنند و هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد.

  7 بهمن 1397
بخش : سلامت
کد خبر: 61015
تگ ها :

golestanfarda@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت گاز استان گلستان شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام