کارشناس جنگل داری منابع طبیعی گلستان:
گلستان یکی از مراکز تولید نهال های جنگلی در کشور است


کارشناس منابع طبیعی استان گلستان گفت: گلستان ظرفیت بسیار خوبی برای کشت نهال و گونه های جنگلی دارد از همین رو  یکی از مراکز تولید نهال های جنگلی در کشور محشوب می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری- تحلیلی گلستان فردای ایران، علی احمدی در بازدید خبرنگاران  از نهالستان پاریزان واقع در دهنه محمد آباد علی آباد کتول اظهار کرد: نهال هایی که برای احیای جنگل ها و مراتع استان استفاده می شود از دو تهالستان دولتی و خصوصی تهیه می شود که نقش مهمی در تولید کونه های مختلف جنگلی دارند.

وی افزود: دو نهالستان دولتی در قرق و شهرستان کلاله است هر کدام به ترتیتب 76 و 4 هکتار مساحت دارند.

احمدی ادامه داد: میزان تولید تهال ها با اعتباراتی که در نظر گرفته می شود در سال های مختلف متغییر استو معممولا بر ای جنگل کاری حدود یک میلیون اصله نهال از این نهالستان ها خریداری می شود.

این کارشناس گفت: این نهالستان اگرچه توسط بخش خصوصی اداره می شود ولی یکی از بزرگترین نهالستان های استان است که گونه های مختلف گیاهی را به غیر از گونه های جنکلی پرورش می دهد.

احمدی یکی از سیاست های اداره کل منابع طبیعی را تولید گونه های مختلف گیاهی و جنگلی عنوان کرد و افزود: اداره کل منابع طبیعی بجای اکتفا به یک گونه گیاهی خاص سعی کرده تا گونه های مختلف نهال های جنگلی و گیاهی در استان پرورش داده شود تا پوشش گیاهی استان متنوع تر شود.

وی افزود: گونه های درختانی که در جنگلهای هیرکانی است در استان پرورش داده می شود و در مناطق که درختان ان ها به دلیل آتش سوزی سوخته و از بین رفته اند، درختکاری با گونه های مختلف انجام می شود.

به گفته این کارشناس در تولید نهال های جنگلی تولید نهال درختان سوزنی برگ و پهن برگ که جزو پوشش های بومی این منطقه است از اولویت های ادراه کل منابع طبیعی گلستان است.

لازم به ذکر است خبرنگاران از چند طرح آبخیز داری واقع دردهنه محمد آباد کتول دیدن کردند.

  17 مرداد 1398
بخش : جامعه / محیط زیست
کد خبر: 62587
تگ ها :

golestanfarda@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام