با حضور جمعی از مسئولان؛
چهاردهمین جشنواره بین المللی اقوام ایران زمین به صورت مجازی آغاز شد

چهاردهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین و نخستین جشنواره مجازی بین المللی فرهنگ اقوام به صورت مجازی در استان گلستان آغاز به کار کرد.

به گزارش گلستان فردا، آیین افتتاحیه چهاردهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین استان گلستان ( نخستین جشنواره مجازی فرهنگ اقوام) شامگاه پنج شنبه 9 بهمن ماه در استان گلستان آغاز به کار کرد.

 این مراسم با حضور هادی حق شناس استاندارگلستان، غلامرضا منتظری نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس، احمد تجری مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان و جمعی از مقامات و مسوولین در تالار فخرالدین اسعد گرگانی برگزار شد.

نخستین نمایشگاه مجازی صنایع‌دستی ویژه جشنواره اقوام

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان در آئین افتتاحیه نمایشگاه گفت: گلستان نگارستان ایران ۱۳ سال میزبان جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام به عنوان یکی از باشکوه‌ترین جشنواره‌های گردشگری کشور بوده است.

احمد تجری افزود: دبیرخانه دائمی جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین با توجه به اهمیت جشنواره و شیوع کرونا ویروس تصمیم گرفت تا چهاردهمین دوره از این جشنواره در جهت نشاط و شادابی مردم در این شرایط به صورت مجازی برگزار شود.

وی بیان کرد: این جشنواره از امشب تا ۱۲ بهمن ماه به صورت مجازی و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ۹ محور در حال برگزاری است.

تجری عنوان کرد: در نخستین نمایشگاه مجازی صنایع‌دستی ویژه جشنواره اقوام بیش از هزار و ۸۰۰ هنرمند از ۳۱ استان کشور به ارائه و فروش بیش از هفت هزار قلم انواع محصول و آثار تولیدی می‌پردازند.

تجری بیان کرد: ۲۳ گروه موسیقی آئینی اقوام ایران زمین از استان گلستان و سایر استان‌های کشور در چهار شب برگزاری این دوره از جشنواره به هنرنمایی می‌پردازند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گلستان گفت: هر شب حضور یکی از سفرای کشورهای هدف را در برنامه زنده به صورت مجازی و پیام ویدئویی خواهیم داشت.

وی عنوان کرد: در ایام برگزاری جشنواره وبینارهای آموزشی تخصصی در سه محور میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار می‌شود.

انتقال آداب و سنن اقوام موجب ارتقا هویت فرهنگی می‌شود

استاندار گلستان در ادامه اظهار کرد: با تأیید ستاد کرونا و به دلیل ممانعت از انقطاع جشنواره فرهنگ اقوام این آئین فرهنگی امسال به صورت مجازی برگزار می‌شود.

هادی حق شناس افزود: برخی آثار تاریخی موجود در گلستان از آثار موجود در بعضی کشورها قدمت بیشتری دارد.

وی اضافه کرد: ثبت یک شهر و چهار روستای گلستان در فهرست آثار ملی اقدامی ارزشمند بوده است.

حق شناس ادامه داد: باید تلاش کنیم میراث فرهنگی، آداب و سنن و موسیقی اصیل اقوام را به نسل‌های بعد منتقل کنیم.

وی بیان کرد: توجه به فلسفه آداب، رسوم و سنن با محوریت اداره کل میراث فرهنگی منجر به ماندگاری فرهنگ قومیت‌ها می‌شود.

فرهنگ ایران را باید به طور کامل به همه معرفی شود

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم شریف گرگان و آق قلا در مجلس هم در ادامه بیان کرد: ایران اسلامی در مقایسه با همه کشورها به جهت فرهنگی از مزیت ویژه ای برخوردار است.

غلامرضا منتظری افزود: فرهنگ ایران عزیز ما اقیانوس عمیقی است که با وجود هزاران سال هنوز نتوانستیم جهانیان را با ابعاد و ژرفای آن آشنا کنیم.

وی بیان کرد: جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام ایران زمین قلمرو دانش و بینش جهانیان را نسبت به داشته‌های فرهنگی کشور افزایش می‌دهد.

منتظری عنوان کرد: تنوع فرهنگی اقوام در کشور در عین کثرت از وحدتی معنا دار حکایت می‌کند که در کمتر کشوری دیده می‌شود.

وی بیان کرد: توجه به آداب، رسوم و سنت‌ها وسیله انتقال میراث فکری و فرهنگی است و جشنواره اقوام می‌تواند پنجره‌ای نوین به لایه‌های آداب و رسوم بگشاید.

  10 بهمن 1399
بخش : فرهنگی / جامعه
کد خبر: 63910
تگ ها :

golestanfarda@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

همراه اول شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام