استانداردسازی موتورخانه های ادارات گلستان با همكاري استاندارد

مسئول گروه نظارت بر اجرای استانداردهای صنایع مکانیک،برق ومهندسی پزشکی استاندارد  گلستان گفت:  معاینه فنی موتورخانه‌ها، روشی سودمند برای عارضه یابی، کاهش مصرف انرژی و کاهش تولید گازهای آلاینده محیط زیست است.
به گزارش گلستان فردای ایران، علی رضا تجری خاطر نشان کرد: طرح بازرسي موتورخانه های دستگاه های اجرایی در راستای اجرای ماده 17 قانون هوای پاک و مصوبه هیئت وزیران مبنی بر الزام دستگاه های دولتی به معاینه فنی و بازرسی ادواری موتورخانه ها بر اساس استاندارد 16000 با توجه به اهمیت موضوع مصرف بهینه انرژی و کاهش انتشار آلاینده های هوا، مشمول اجرای اجباری اعلام شد.
وی گفت: یکی از منابع انتشار آلاینده ها در شهرها، موتورخانه ها می باشد که به دلیل عدم نصب صحیح تجهیزات، تعمیر و نگهداری نامناسب، عدم انجام بازرسی و نظارت دوره ای از موتورخانه ها صورت می گیرد و خوشبختانه با اجرای این طرح، بخش قابل توجهی از این مشکلات رفع می شود.
تجری یادآوری کرد: در طرح بازرسی از موتورخانه های دستگاههای اجرایی که در سال 96 و 97 توسط سازمان ملی استاندارد ایران انجام شده است از مجموع 1972 مورد بازرسی اولیه،  5/53 درصد موتورخانه های مورد بازرسی از نظر رعایت میزان آلایندگی مجاز، با استاندارد مغایرت داشته که این آمار، پس از اصلاح و رفع نواقص در بازرسی های بعدی، به 4/13 درصد کاهش یافته است.
به گفته تجری این آمار در استان گلستان 6/9  درصد بوده است.
مسئول گروه نظارت بر اجرای استانداردهای صنایع مکانیک،برق ومهندسی پزشکی استاندارد  گلستان گفت: مطابق استاندارد ملی حدود مجاز مونواکسیدکربن و میزان NOX محصولات احتراق به ترتیب 100 و 170 میلی گرم بر کیلو وات ساعت می باشد که در بسیاری از موتورخانه های مغایر با استاندارد مورد استفاده  در دستگاههای اجرایی این اعداد گاها به چندین برابر حدود مجاز بوده است.
وی با بیان این موضوع که بخش ساختمان با داشتن سهم قابل توجهی در مصرف انرژی یکی از بخش های عمده مصرف انرژی است، معاینه فنی موتورخانه ها در راستای مطابقت با استاندارد ملی 16000را روشی سودمند برای کاهش مصرف انرژی و کاهش تولید گازهای آلاینده دانست و خواستار اقدام دستگاه های اجرایی برای استاندارد سازی موتورخانه ها با همكاري استاندارد شد.

  16 مرداد 1398
بخش : اقتصادی
کد خبر: 62585
تگ ها :

golestanfarda@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام