مگس مدیترانه‌ای در چهار هزار هکتار از باغ‌های گلستان مشاهده شد

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان گفت: آلودگی آفت مگس مدیترانه‌ای در چهار هزار هکتار از باغ‌های میوه استان مشاهده شد که نیاز است هر چه زودتر عملیات سم‌پاشی در این مناطق انجام شود.

به گزارش گلستان فردا، کیانوش حق‌نما بیشترین آلودگی باغ‌ها در گلستان را مربوط به مناطق غربی از جمله بندرگز، کردکوی و گرگان دانست و اظهار کرد: سال گذشته ۲ دستگاه سمپاش برای این شهرستان‌ها خریداری شد که برای انجام عملیات سمپاشی در اختیار باغداران قرار داده می‌شود.

وی افزود: امسال از طرف سازمان حفظ نباتات کشور اجرای طرح پایلوت الگویی مدیریت تلفیقی آفت مگس مدیترانه‌ای بر اساس تجریبات سال‌های گذشته در کردکوی، گرگان، آزادشهر و گنبدکاووس آغاز شد.

مدیر حفظ نباتات جهادکشاورزی گلستان با اشاره به گزارش نخستین شکار آفت مگس مدیترانه‌ای در ۲۷ فروردین (۲ ماه زودتر از سال قبل) به دلیل نبود یخبندان و برف سنگین در فصل زمستان پارسال، گفت: با توجه به پیش‌بینی افزایش آلودگی این آفت با شرایط فعلی، تلاش داریم علاوه بر طرح پایلوت در حال اجرا از ۲۳ کارشناس گیاه پزشکی بخش خصوصی برای پایش باغ‌های مشکوک در استان استفاده کنیم.

حق‌نما بیان کرد: توزیع بسته‌های حمایتی رایگان شامل نهادهای شیمیایی و غیرشیمیایی میان باغداران از این هفته آغاز می‌شود که نمونه آن توزیع تله ردیاب آفت مگس مدیترانه‌ای میان هزار و ۵۰۰ باغدار است.

وی از باغداران خواست در کنار جمع‌آوری میوه‌های پلاسیده بر روی درخت و زیر درختان به عنوان مامن آلودگی، عملیات سمپاشی را برای درختانی که محصولات آن برداشت شده آغاز کنند تا از گسترش آلودگی میان محصولات میان رس جلوگیری شود.

وی تاکید کرد: باغداران در صورت مشاهده بیشتر از ۲ عدد مگس در یک شبانه روز بر روی تله‌های فرمونی چسبناک یا در تله‌های سطلی نصب شده بر روی درختان، عملیات طعمه‌پاشی و در صورت شکار هفت عدد در یک شبانه روز عملیات سم‌پاشی را انجام دهند.

  10 تیر 1403
بخش : گرگان / اقتصادی
کد خبر: 70707
تگ ها :

golestanfarda@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت گاز استان گلستان شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام