90 درصد دامداری های سنتی در گلستان از بین رفته است

عضو هیات نمایندگان و نائب رییس کمسیون کشاورزی اتاق گرگان گفت: اکنون بیش از90 درصد دامداری های سنتی در گلستان از بین رفته است. 

به گزارش خبرنگار گلستان فردا، احمد قلندری در خصوص مشکلات صنعت دامپروری در استان گلستان اظهار کرد: از سال 90 تا کنون دامپروری استان در بخش های دام سبک و دام سنگین با مشکلات مواجه است.
وی کم توجهی به این صنعت را یکی از مشکلات مهم این حوزه دانست و افزود: در گذشته بیش از هزار تن شیر در استان گلستان تولید می شد تا جایی که برخی از کارخانه های لبنی ما قادر به دریافت از دامداران نبودند اما با کم توجهی هایی که صورت گرفت باعث شد دامداران از این صنعت کنار گیری کنند.
عضو هیات نمایندگان و نائب رییس کمسیون کشاورزی اتاق گرگان گفت: در گذشته دام هایی در گلستان پرورش داده می شد که سهم زیادی در تامین شیر و گوشت به خود اختصاص می دادند و این جایگاه به مرور از دست رفت.
گلستان با کمبود شیر خام مواجه است
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 90 درصد دامداری های سنتی در استان گلستان از بین رفته است، افزود: در حال حاضر گلستان با کمبود شیر خام مواجه است و کارخانجات استان شیر را از استان های چون خراسان، خراسان جنوبی و اصفهان وارد می کنند.
قلندری با اشاره به اینکه کشت علوفه پاییزه کم آب بر در استان گلستان یکی از کارهای قدمت دار است، اظهار کرد: استان گلستان در تولید زراعت پاییزه ترزی کاله از رتبه نخست برخوردار است.
وی خاطرنشان کرد: اگر توجه خاصی به دامپروری گلستان شود می توان این استان را به استان پایلوت در تولید شیر خام تبدیل کرد.
عضو هیات نمایندگان و نائب رییس کمسیون کشاورزی اتاق گرگان با بیان اینکه در استان گلستان علاوه بر دامداری، سطح پوشش گیاهی هم از دست رفت، گفت: با بی توجهی هایی که صورت مراتع استان هم از دست رفت و امروز شاهد ریزگردها در استان هستیم.
وی افزود: در دهه 60 دو ونیم میلیون راس گوسفند در این مراتع داشتیم که الان این آمارها کاهش پیدا کرده و جای نگرانی است.

  15 آبان 1402
بخش : گرگان / اقتصادی
کد خبر: 70019
تگ ها :

golestanfarda@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

شرکت گاز استان گلستان شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام