رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران:
واگذاری ۵۰ درصد واحدهای تولیدی به شرکت‌های خصوصی؛ دولت صدای فعالان اقتصادی را بشنود

گلستان|واگذاری 50 درصد واحدهای تولیدی به شرکت‌های خصولتی؛ دولت صدای فعالان اقتصادی را بشنود

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: خصوصی سازی که در تمام این سال‌ها انجام شده حدود ۱۴۹ هزار میلیارد تومان است که حدود ۵۰ درصد آن به شرکت‌های خصولتی واگذار شده و سهم بخش خصوصی فقط ۱۷ درصد بوده است.

به گزارش پایگاه خبری گلستان فردا، بهرام شکوری ظهر امروز در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن با بیان اینکه ایران یک درصد ذخایر معدنی جهان را در اختیار دارد، اظهار کرد: گردش مالی بخش صنعتی و معدنی در دنیا حدود هشت هزار میلیارد دلار است که دو هزار و 200 میلیارد دلار آن مربوط به معدن و صنایع معدنی است.

وی گفت: اگر تا سال 1404 زنجیره تولید را فراهم کنیم، می توانیم 60 درصد بودجه نفت را در کشور فراهم کنیم. در عین حال گردشگری نیز ظرفیت خوبی برای ایجاد و افزایش درآمد دارد.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران با بیان اینکه رونق تولید دارای الزاماتی است که دولت باید آنها را مورد توجه قرار دهد، به خصوصی سازی نیز اشاره کرد و گفت: بندهایی که برای حمایت از بخش خصوصی به اصل 44 قانون اساسی افزوده شده بر حمایت از این بخش و کاهش تصدی‌گری دولت تاکید دارد. کل خصوصی سازی که در تمام این سال‌ها انجام شده حدود 149 هزار میلیارد تومان است که حدود 50 درصد آن به شرکت‌های خصولتی واگذار شده و سهم بخش خصوصی فقط 17 درصد بوده بقیه نیز مربوط به رد دیون و سهام عدالت است.

وی با انتقاد از روند خصوصی سازی‌ها در کشور افزود: نوع واگذاری‌ها دچار مشکلات فراوان است، بسیاری از واگذاری‌ها از جمله آلومنیوم المهدی و هپکو داستان‌های زیادی پشت پرده دارد و بیشتر فروش مزایده بود و ارزان‌تر از حد معمول فروخته شده است.

شکوری بیان داشت: متاسفانه در واگذاری‌ها اهلیت بخش خصوصی مورد توجه قرار نگرفت؛ شاید نیازی نبود که مالکیت این واحدها واگذار شود همین که مدیریت آن به بخش خصوصی داده می‌شد می‌توانست زمینه احیای آنها را فراهم کند.

وی اصلاح نظام بانکی را یکی دیگر از الزامات رونق تولید دانست و خاطرنشان کرد: در دنیا بانک‌ها موتور محرکه بخش تولید هستند و در هیچ کشوری به سپرده‌های مردم سود 20 درصدی داده نمی‌شود. متاسفانه این روند سبب افزایش نرخ تسهیلات شده و انگیزه را از بخش تولید می‌گیرد.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران ادامه داد: ثبات نرخ ارز، اصلاح نظام مالیاتی و پنجره واحد نیز از دیگر موضوعاتی است که دولت و وزارت صمت باید به آن توجه داشته باشند.

وی به تحریم ها و نقش آن در بومی‌سازی برخی فناوری‌ها و تولید برخی قطعات و ماشین‌آلات هم اشاره کرد و افزود: هرچند تحریم‌ها فشار زیادی به بخش‌های مختلف وارد می کند اما سبب افزایش صادرات هم می‌شود. ضمن اینکه سبب خوداتکایی در برخی بخش‌ها نیز شده است. در همین زمان تحریم یکهزار و 300 قطعه با یک دهم قیمت نمونه خارجی آن ساختیم.

شکوری یکی دیگر از الزامات رونق تولید را توجه به نظرات و پیشنهادات فعالان اقتصادی عنوان کرد و گفت: اتاق بازرگانی باید بازوی سایر قوا باشد و سخنان فعالان اقتصادی نیز شنیده و از مشورت آنان استفاده می‌شود. متاسفانه حرف فعالان این عرصه یا شنیده نمی‌شود و یا اینکه در اجرا مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

  26 تیر 1398
بخش : اقتصادی
کد خبر: 62502
تگ ها :

golestanfarda@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام