رئیس کانون وکلای دادگستری گلستان:
قانونگذار باید به سمت بی اعتبار اعلام کردن اسناد عادی پیش برود

Image result for ‫رضا سلیمانی رئیس کانون وکلای دادگستری گلستان‬‎

رئیس کانون وکلای دادگستری استان گلستان گفت: امروز سند عادی به یک معضل برای مردم و دستگاه قضا تبدیل شده است و  قانونگذار  باید به سمت بی اعتبار اعلام کردن این اسناد پیش برود.
رضا سلیمانی در گفتگوی اختصاصی به خبرنگار پایگاه خبری گلستان فردای ایران گفت: یکی از مشکلاتی که بسیاری از شهروندان گرگانی و گلستانی در رابطه با خرید و فروش املاک با آن در محاکم قضائی دست و پنجه نرم می کنند، اسناد عادی توافقی است.
وی افزود: یکی از نمونه های بارز خرید و فروش این املاک در روستای زیارت گرگان است که به دلیل فقدان سند رسمی برای املاک ساخته شده در آن منطقه، بسیاری از مالکان را دچار خسران کرده است.
سلیمانی ادامه داد: با توجه به اینکه جعل اسناد عادی بسیار بدیهی و در بسیاری موارد هم ساختگی است، در رابطه با املاکی اتفاق می افتد که یا صاحبان آن ها خارج از کشور هستند و یا بی صاحب مانده اند.
رئیس کانون وکلای دادگستری گلستان با بیان اینکه برخی با این ترفند و سوء استفاده از عدم آگاهی مردم ثروت بادآورده ای را نصیب خود می کنند، گفت: کم توجهی مسئولان و قانونگذاران به این مساله موجب ترغیب افراد به ادامه این کار شده و بسیاری از خانواده ها را دچار ضررهای مالی، روحی وروانی زیادی کرده است.
وی افزود: اثبات این اسناد در محاکم قضائی کار بسیار سختی است و دستگاه قضا هم نمی تواند نسبت به دادرسی آن تکمین نکند، لذا برای خارج کردن این اسناد از دور باطل معامله های ملکی، ضروری است تا قانوگذار و اداره ثبت  اسناد و املاک به این مساله ورود پیدا کنند تا از خسارت های بیشتر جلوگیری شود.
سلیمانی با بیان اینکه اینگونه دست اندازی و ساخت ساز املاکی که سندهای عادی دارند بیشتر در مناطق ییلاقی و روستاها انجام می شود، اظهار کرد: چنانچه سندهای عادی بی اعتبار شوند و اطلاع رسانی جامعی در خصوص بی اعتبار بودن آن ها در جامعه انجام شود، قطع به یقین شهروندان نیز  تمایلی به خرید و فروش املاک با سند های عادی نخواهند داشت و همین مساله از تخلفات و بخصوص تخریب مابع طبیعی ممانعت خواهد کرد.

  8 مرداد 1398
بخش : سیاسی / قضاییه
کد خبر: 62559
تگ ها :

golestanfarda@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام