معاون ستاد پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد قاچاق کالا و ارز :
اجرای مبارزه با لوازم یدکی و خانگی تقلبی و قاچاق از ۱۵ تیر ماه سال جاری

معاون و جانشین ستاد پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد قاچاق کالا و ارز کشور گفت: ابلاغیه مبارزه با لوازم یدکی قاچاق و تقلبی و لوازم خانگی از ۱۵ تیر ماه سال جاری قابلیت اجرا دارد.

به گزارش خبرنگار گلستان فردا، عبدالله هندیانی چهارشنبه شب در جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گلستان در سالن جلسات شهید رجایی ساختمان استانداری این استان اظهار کرد: این ابلاغیه باید به اصناف آموزش لازم داده شود و آنان بدانند نگاه ما این نیست تا سطح عرضه را اذیت کنیم بلکه آنان باید توجیه شوند و استاندارد نیز استانداردهای لازم را در خصوص این کالاها چک کند..
وی افزود: البته در بخش مبارزه با قاچاق کالا باید کالاهای قاچاق از کالاهای تقلبی تفکیک شود، زیرا نبود این تفکیک صدمات زیادی به کشور وارد می‌کند.

هندیانی گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت کمیسیون ویژه قاچاق کالا و کالاهای تقلبی را راه‌اندازی کرده و پنج اولویت برای این مساله مشخص کرده است که اولویت اول این کمیسیون لوازم یدکی و سپس لوازم خانگی و بعد از آن حوزه مواد دخانی و نیز آرایشی و بهداشتی و در نهایت پوشاک است.

وی ادامه داد:در حوزه گندم و توتون گلستان یکی از استان هایی است که برای مقابله با قاچاق این کالاها در اولیت قرار دارد و این دو محصول ظرفیت توسعه ای زیادی برای گلستان دارند اما قاچاق به آن ضربه وارد میکند.

هندیانی افزود: در حوزه مواد دخانی ۴۰ برند محرز به عنوان قاچاق این بخش داریم و باید برنامه‌ریزی کرد تا قاچاق این کالا کم شود.

معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد قاچاق کالا و ارز گفت:در حوزه گندم و آرد استان گلستان به عنوان کالای اساسی در آن جزو اولویت و استان‌های شاخص است، تصمیم گرفتیم تا شیوه نامه کنترل آرد را تدوین و ابلاغ کنیم تا از این طریق بتوانیم حوزه گندم را هم مدیریت و رصد کنیم.

وی افزود: در حوزه سوخت نیز باید به انتظامی کمک شود تا نظارت‌های بیشتری در این حوزه داشته باشد و شرکت پخش و پالایش به همراه حوزه راه نیز از طریق سیستم نظارتی می‌توانند این بخش را کنترل کنند.

هندیانی گفت: مساله قاچاق سوخت نیروگاه علی آبد که به نوعی یکی از مهم ترنی نیورگاه های کشور است موجب شد تا کمی به این مساله حساس شویم و نیروگاه‌های دیگر کشور را هم کنترل کنیم .

معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد قاچاق کالا و ارزدر رابطه با قاچاق دام سبک هم گفت: در حوزه دام سبک جهاد استان باید به منظور کنترل بیشتر و بهتر پلاک کوبی دامهای شهری و عشایری را با همت و جدیت بیشتری دنبال کند.

وی افزود: در رابطه با سوخت چاه های آب بدوم مجوز و ماشین آلات کشاورزی بدون پلاک از سوخت دهی به آنان ممانعت شود و دستگاه اجرائی مربوطه اهتمام بیشتری در جهت مجوز دار کردن و پلاک دار کردن این دو انجام دهد.

هندیانی تصریح کرد: در حوزه آرایشی و بهداشتی ۲۰ درصد قاچاق سهم این بخش است که ایران هفتمین استفاده کننده این کالاها در جهان و دومین کشور بعد از عربستان در خاورمیانه است و از سوی دیگر این کالاها به علت نبود کیفیت لازم سلامتی جامعه را به خطر می‌اندازد.

معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد قاچاق کالا و ارز گفت: در حوزه ثبت انبارها در سامانه پایش و خود اظهاری‌های انجام شده فرمانداران باید این سامانه را به روز و انبارها را بار دیگر پایش کنند و زمانی که قرار است پس از پایش انبار ثبت نشده نیز به عنوان مورد تخلفی اعلام گردد نباید امکان ثبت در زمان دیگری فراهم شود.

وی بیان کرد: بخش عمده‌ای از حوزه قاچاق در فضای مجازی انجام می‌شود اما با توجه به نبود سرورهای آن فضاها در ایران نمی‌توان آمار دقیقی در این خصوص ارائه داد از سوی دیگر شیوه‌نامه تبلیغاتی در فضای مجازی تنظیم شده و به زودی ابلاغ می‌شود.

وی اضافه کرد: تاکنون ۳۰۰ شبکه فعال که قابلیت دسترسی به سرورهای آنها را داشتیم بسته شده و به بقیه تبلیغ کنندگان این بستر نیز تذکرات جدی داده‌ایم.‌

معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد قاچاق کالا و ارز گفت: بطور معمول سالانه شاهد واردات ۱۲.۵ میلیارد دلار کالای قاچاق و تقلبی به‌شیوه‌های مختلف به کشور هستیم. 

 وی افزود: بسیاری از کالاهای موجود در کشور و گلستان جزو کالاهای قاچاق نیست و تقلبی است  و همین مساله ضربه های زیادی را به اقتصاد داخلی و کارخانجات می زند و تولید داخلی را دچار خدشه میکند. 

  8 تیر 1401
بخش : گرگان / اقتصادی
کد خبر: 67183
تگ ها :

golestanfarda@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

همراه اول شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام