مدیرکل اوقاف گلستان:
3000 بسته معیشتی در دهه وقف بین نیازمندان استان گلستان توزیع می‌شود/اجرای ۱۴۰ برنامه در دهه وقف

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گلستان با اشاره به اجرای ۱۴۰ برنامه در دهه وقف گفت: بیش از سه هزار بسته معیشتی و بن ۲۰۰ هزار تومانی خرید اقلام پروتئینی نیز در دهه وقف بین خانواده‌های کم برخوردار توزیع می‌شود.

به گزارش گلستان فردای ایران (گلستان فردا)، حجت‌الاسلام روح الله سلیمانی‌فرد در نشست خبری، اظهار داشت: وقف یکی از شاخصه‌های مهم اسلامی است که در تمام مذاهب اسلامی و ادیان دیگر با عناوین دیگر از آن یاد شده است.

وی افزود: روح ایثارگری در ذات وقف نهادینه شده و واقفان با کارکردهای فرهنگی، مذهبی و امور خیریه نشان دادند وقف چه مقدار در عرصه‌های مختلف اثرگذار است.

وی ادامه داد: اگر ملت ایران در انقلاب روی پای خود ایستاد و حماسه رقم زد و در دوران دفاع مقدس حماسه رقم زدند، وقف در همه عرصه‌ها ظهور و بروز پیدا کرده تا اقدامات خوبی را رقم بزند.

   مدیرکل اوقاف و امور خیریه گلستان با بیان اینکه گلستان در عرصه موقوفات پیشگام و پیشرو است، گفت: بیش از پنج هزار و 600 موقوفه و 700 هزار رقبه وقفی در استان به ثبت رسیده و از لحاظ تعداد موقوفات در رتبه پنجم کشور قرار داریم.

سلیمانی فرد افزود: هزار و 310 مسجد و اماکن مذهبی در گلستان وقف شده و در کشور هم یک سوم اماکن مذهبی پس از انقلاب اسلامی وقف و تاسیس شد و انقلاب اسلامی روحیه ایثارگری در عرصه وقف را نشان داد.

وی ادامه داد: 25 درصد بیمارستان‌های کشور وقفی هستند و در گلستان هم مرکز درمانی موقوفه مانند بیمارستان بسکی وجود دارد، همچنین 450 مرکز آموزشی موقوفه در گلستان داریم و این خدمات بدون هیچ منت و چشمداشتی به مردم ارائه می‌شود.

وی تصریح کرد: در گام دوم انقلاب با بسیج امکانات و مردمی شدن اقتصاد خیلی از مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت زیرا وقف یکی از مولفه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گلستان با بیان اینکه احیای وقف یکی از وظایف اصلی اوقاف و امور خیریه است، گفت: تفاهم نامه چهارجانبه‌ای با میراث فرهنگی، راه و شهرسازی و شهرداری گرگان برای احیای بافت تاریخی گرگان داشتیم و بیش از 30 پروژه بازآفرینی شهری با اعتبار 12 میلیارد تومان در این طرح قرار دارند که چهار پروژه آن ویژه هستند.

وی افزود: پروژه دام سنگین در آق قلا که به دلیل مشکلات مالی متوقف شده بود با مشارکت بخش خصوصی و 112 میلیارد تومان اعتبار که 58 میلیارد تومان توسط سازمان اوقاف تامین شده در حال پیگیری است.

وی اضافه کرد: گلستان ظرفیت فوق العاده‌ای در دامپروری و کشاورزی دارد و تامین دو هزار و 500 راس دام و نهاده در این دامداری در حال انجام است و امیدواریم بهره برداری از پروژه دام سنگین موجب توسعه این حوزه در استان گلستان شود.

سلیمانی‌فرد افزود: 140 برنامه در دهه وقف در گلستان برگزار می‌شود که سعی کردیم با توجه به شیوع کرونا برگزاری برنامه‌های میدانی را کاهش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: همایش ملی یادمان وقف سه شنبه 29 مهر همزمان در گلستان برگزار می‌شود که خیران بقعه ساز، خیران سلامت و واقفان تجلیل خواهند شد.، همچنین بیش از سه هزار بسته معیشتی و بن 200 هزار تومانی خرید اقلام پروتئینی را برای خانواده‌های کم برخوردار تدارک دیده‌ایم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان یادآور شد: افتتاح پروژه پرورش آبزیان در گنبد و آغاز پروژه پرورش آبزیان در امامزاده روشن آباد، آغاز عملیات اجرایی دو نیروگاه خورشیدی در امامزاده عبدالله (ع) گرگان و امامزاده یحیی بن زید (ع) گنبدکاووس در دهه وقف رخ خواهد داد.

وی بیان داشت: طی یک سال اخیر 63 موقوفه در استان به ثبت رسیده و از ابتدای سال هم 13 موقوفه ثبت شده است. در دهه وقف 45 پروژه  با اعتبار 127 میلیارد تومان افتتاح یا کلنگ زنی می‌شود که در برنامه‌های اداره کل اوقاف گلستان قرار دارد.

سلیمانی‌فرد خاطرنشان کرد: در ابتدای شیوع کرونا سه ماه از اجاره مستاجران واحدهای صنفی را بخشیدیم تا با توجه به مشکلات اقتصادی کمکی به آنها کرده باشیم.

وی ادامه داد: تسهیلگری مستاجران موقوفات برای نخستین بار در گلستان رخ خواهد داد که طی تفاهم نامه با اداره پست 40 دفتر پیشخوان و پستی، درگاه خدمت رسانی به مستاجران موقوفات می‌شوند تا نسبت به پرداخت اجاره و اخذ خدمت اقدام کنند.

سلیمانی‌فرد در خصوص اقدامات برای جلوگیری از ارجاع پرونده‌های وقف به دستگاه قضایی گفت: طی تفاهم نامه با دادگستری، قضازدایی در دستور کار قرار دارد و ارجاع پرونده‌های وقف به دستگاه قضایی نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

  23 مهر 1399
بخش : جامعه
کد خبر: 63913
تگ ها :

golestanfarda@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

همراه اول شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام