مسئول کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو:
تعطیلی مدارس طبیعت در کشور؛ وضعیت زباله در استان‌های شمالی فاجعه‌بار است

Image result for ‫مدارس محیط زیست‬‎

 

مسئول کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو با اشاره به تعطیلی مدارس طبیعت در استان‌ها گفت: در دوره نخست دولت روحانی ۸۱ مدرسه طبیعت در ۲۶ استان کشور راه‌اندازی شد اما امروز این مدارس در حال تعطیل شدن است و هیچ اعتراضی درباره آن نمی‌شود.

به گزارش پایگاه خبری گلستان فردا، محمد درویش در مراسم افتتاحیه طرح دوچرخه‌سواران حامی زمین در پارک ملی گلستان اظهار  کرد: متاسفانه در سال‌های گذشته به عمد مردم در حوزه محیط زیست به لحاظ آگاهی عقب نگه‌داشته شدند. اگر مردم به این آگاهی برسند که رویشگاه محیط زیست در کیفیت زندگی آنان تاثیرگذار است در حفاظت از آن تلاش می‌کنند.

وی افزود: در دوره نخست دولت روحانی با ایجاد مدارس طبیعت موافقت شد و 81 مدرسه در 26 استان کشور راه‌اندازی شد. امروز این مدارس یکی پس از دیگری در حال تعطیل شدن است و هیچ اعتراضی از طرف مردم و دولت درباره تعطیلی آن‌ نمی‌شود.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور بیان کرد: اگر از کودکی فرزندان ما حفاظت از جنگل‌ها را آموزش ببینند، ما شاهد تخریب جنگل و مراتع در کشور از سوی انسان‌ها نخواهیم بود.

وی درباره مشکلات دفع زباله در شمال کشور ادامه داد: امروز وضعیت زباله در استان‌های شمالی فاجعه بار است. شیرابه، پسآب و ‌پسماند در محیط زیست تبدیل به یک بحران جدی شده است. این بحران در بی‌کیفیتی آب‌های زیرزمینی و شرب ما تاثیر مستقیم دارد. مبلغ 31 هزار میلیارد تومان نیاز است تا برای همیشه بحران‌ زباله را برطرف کنیم.

درویش گفت: متاسفانه‌ برای برطرف کردن بحران زباله دولت هیچ گاه اعتبار لازم را نداشته است. اما در 10 سال گذشته 150 هزار میلیارد تومان برای ایجاد سد و مهار آب‌های سطحی هزینه کرده است.

وی خاطرنشان کرد: مهمترین مشکل زیست محیطی ما در پارک‌ ملی گلستان، وجود جاده از وسط این پارک است. رسانه‌ها و دلسوزان محیط زیست کمک کنند تا جوامع محلی و مردم به این آگاهی برسند که حذف جاده فعلی در حفظ محیط زیست و تنوع گیاهی و جانوری این پارک تاثیر به‌سزایی دارد.

مسئول کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو گفت: هر گاه مردم درباره محیط زیست و اثرات حفظ آن اطلاعات و آگاهی دقیقی پیدا کنند، اجازه نخواهند داد که سودجویان با منفعت‌طلبی خود این زیستگاه‌ها و ذخیرگاه‌ها را از بین ببرند.

مهدی تیموری‌ مدیر پارک ملی گلستان نیز اظهار داشت: با توجه به ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی و حفاظت و مراقبت بیشتر از این جنگل‌ها و برای کاهش زباله در پارک‌ ملی گلستان با همکاری موسسه سبزگامان بسکی طرح دوچرخه‌سواران حامی زمین افتتاح شد.

وی با بیان اینکه ریختن زباله از سوی مردم در این پارک به وضعیت بحرانی تبدیل شده است، افزود: سال گذشته با همکاری تشکل‌ها و مردم طبیعت دوست دو کیلومتر از این پارک در 300 نفر روز پاکسازی شد اما متاسفانه‌ وجود زباله در این پارک فاجعه است و باید فرهنگ عدم ریختن زباله گسترش یابد.

مدیر پارک ملی گلستان بیان کرد: در طرح دوچرخه‌سواران حامی زمین افراد علاقه‌مند به طبیعت با ثبت‌نام در موسسه سبزگامان بسکی به جمع‌آوری و فرهنگ‌سازی مردم برای عدم ریختن زباله و جمع‌آوری آن از طبیعت همکاری می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: هر زمان مردم وارد کار شدند ما موفق بودیم. باید تلاش کنیم تا رفتار مردم در حفاظت از محیط زیست اصلاح شود.

  31 تیر 1398
بخش : جامعه / محیط زیست
کد خبر: 62525
تگ ها :

golestanfarda@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

تلگرام