رئیس پارک علم و فناوری گلستان:
تحول در زراعت چوب با گونه جدید صنوبر دانش بنیان

رییس پارک علم وفناوری گلستان گفت: گونه صنوبر هیبرید که یک تیم دانش بنیان گلستان آن را پرورش می‌دهند می‌تواند زراعت چوب را متحول کند.

به گزارش خبرنگار گلستان فردا، مهدی غفاری اظهار کرد: این درخت در مدت یکسال بیش از دو متر رشد می‌کند و قطر مناسبی می‌گیرد و برای کاربرد‌های مختلف صنعت چوب قابل استفاده است.

وی افزود: رشد خوب، مقاومت بالا در برابر شوری، ارزش اقتصادی و تجاری بودن چوب آن از ویژگی‌های این گونه جدید است.

غفاری با بیان اینکه کشور ما از کشور‌هایی است که نیاز مبرم به چوب دارد گفت: مطالعات ما نشان می‌دهد که طراحی و اجرای این گونه هیبرید از صنوبر که توسط یک تیم دانش بنیان در گلستان انجام شده و به نام همین تیم هم ثبت جهانی شده، می‌تواند در واقع تحولی را در بحث زراعت چوب ایجاد کند.

وی افزود: این گونه در فضای سبز کشور نیز می‌تواند بسیار موثر باشد.

غفاری گفت: در حال حاضر تقاضا‌های متعددی هم از داخل کشور و هم از خارج کشور برای این محصول وجود دارد، ولی چون مراحل تکثیر آن یک فرایند زمانبر است امکان تامین این تقاضا‌ها هم اکنون امکان پذیر نیست.

وی ابراز امیدواری کرد؛ سال آینده بتوان تعداد محدود و در سال‌های بعد به تعداد قابل توجه این نهال را تولید و به دیگر استان‌ها و خارج از کشور صادر کنیم.

خزانه پایه مادری درخت هیبرید صنوبر کار مشترک بین شرکت دانش بنیان و اوقاف و امور خیریه گلستان است.

  31 خرداد 1401
بخش : گرگان / اقتصادی
کد خبر: 67137
تگ ها :

golestanfarda@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

همراه اول شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام