استاندار گلستان:
اجرای سند توسعه و پیشرفت برای همه روستاهای استان مد نظر قرار گرفته است

استاندار گلستان گفت: الگوی استانی سند توسعه و پیشرفت روستاهای استان به جای دولت محوری، مردم محور است و اقدام برای اجرای آن، در همه روستاهای استان مدنظر قرار گرفته و تا افق ۱۴۰۴ به صورت فاز بندی شده به تدریج در روستاها مستقر می شود.

به گزارش خبرنگار گلستان فردا، علی محمد زنگانه روز گذشته در مراسم رونمایی از سند توسعه و پیشرفت 110 روستای استان اظهار کرد: در برنامه‌های دولت، جایگاه مردم در تحقق پیشرفت و رشد همه جانبه، جایگاه بی‌بدیل است.
وی افزود: در این استان که بیش از ۴۶ درصد جمعیت آن، جمعیت روستایی هستند، حتماً پیشرفت روستامحور و مردم محور در برنامه های توسعه و پیشرفت استان جایگاه ویژه ای دارد.
استاندار گفت: برای تدوین این الگو، بیش از ۲۰ تجربه موفق با اشکال متفاوت در استان، با موضوعاتی که مبتنی بر مزیت‌های نسبی آن مناطق بود شناسایی شد و یک کمیته استانی با مشارکت همه ذینفعان بالاخص با صاحبان این تجربه که به عنوان رهبران اجتماعی، تحول در روستا را رقم زدند، شکل گرفته است.
زنگانه تصریح کرد: این الگوی استانی، برای تعمیم تجربیات موفق و یا ایجاد ظرفیت های پیشرفت روستا مبتنی بر مزیت هایی است که در ۱۰۵۰ روستای استان شناسایی میشود.
وی ادامه داد: این الگوی استانی که به جای دولت محوری، مردم محور است و اقدام برای اجرای آن، در همه روستاهای استان مدنظر قرار گرفته و تا افق ۱۴۰۴ به صورت فاز بندی شده به تدریج در روستاها مستقر می شود.
استاندار افزود: در این الگو، غایت برنامه های مشارکتی که مشارکت خود جوش است، مد نظر قرار دارد و با هدایت و راهبری رهبران اجتماعی که خودشان منتخب شورای پیشرفت روستا و مورد مقبولیت و اعتماد مردم هستند، میتواند مبتنی بر مزیت‌های نسبی هر یک از روستاها و یا مزیت‌های نسبی یک منطقه شامل یک خوشه ای از روستاها را رقم بزند.
وی بیان کر د: بیش از ۱۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبارات و تسهیلات اشتغال آفرین، ۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه و بیش از ۱۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای حمایت از ازدواج جوانان داریم و از طرف دیگه تبصره های ۱۶ و ۱۸ بودجه که تسهیلات ارزان را برای طرح های پیشرفت و حمایت از کسب و کارها در نظر می‌گیرند، یک ظرفیت بی بدیلی را برای استان ایجاد کرده است.
زنگانه گفت: در این جلسه مصوب شد که سهم پروژه های روستا محور، از محل هر یک از این تسهیلات در استان مشخص و به شهرستان ها ابلاغ شود که متناسب با جمعیت روستایی خود، این منابع را به صورت متوازن و بر اساس الگوی پیوست عدالت که همواره مورد نظر رییس جمهور است و توزیع کنند.
وی افزود: این کار، فرصتی بی بدیل را ایجاد میکنه برای این که بتونیم این طرح را در استان پیاده کنیم و درآمد سرانه خانوارهای گلستانی را به میانگین کشوری برسانیم.
به گفته استاندار، در تجربیات موفقی که ارائه شد این اتفاق افتاده و الان در این مناطق که تجربه موفقی دارند میانگین درآمد سرانه خانوارها به میانگین کشوری رسیده است.

  8 تیر 1401
بخش : گرگان / اقتصادی
کد خبر: 67180
تگ ها :

golestanfarda@gmail.com

نظرات 0
ارسال نظر
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler

همراه اول شرکت داده پردازان نیک نام ققنوس پارس تلگرام